Posiedzenie rozpoczęło się od powitania gości, w tym wolontariuszy Stowarzyszenia Królowej Apostołów oraz przedstawicieli Hospicjum w Tanowie. Wolontariusze przedstawili akcję "Pola Nadziei", podczas której posadzili cebulki żonkili, z których dochody mają wspierać hospicjum. Radni zostali zachęceni do wsparcia tej inicjatywy.
Protokół z IX sesji z dnia 26 lutego 2025 r. został przyjęty jednogłośnie przez 17 radnych.
Starosta przedstawił sprawozdanie, w którym omówił postępy w realizacji projektów drogowych, w tym remontów ulic Nadbrzeżnej i Cisowej, oraz wiaduktu przy ulicy Asfaltowej. Zostały zapowiedziane nowe przetargi, w tym na budowę peronów w Grzepnicach oraz budowę drogi pieszo-rowerowej między Dobrą a Lubieszynem. Starosta poruszył również kwestie związane z przeprawami promowymi oraz inwestycjami w infrastrukturę drogową.
Radni w dyskusji zwrócili uwagę na problemy związane z naturalnymi oczkami wodnymi w gminie Kołbaskowo oraz z problemami drogowymi, które mogą prowadzić do zalewania nieruchomości. Starosta zapewnił o monitorowaniu sytuacji i współpracy z odpowiednimi służbami.
Uchwała dotycząca zmian w budżecie została przyjęta jednomyślnie. Zmiany obejmowały m.in. porządkowanie przychodów oraz zwiększenie dochodów na realizację projektów związanych z ochroną środowiska i edukacją.
Uchwała zmieniająca budżet została jednogłośnie przyjęta. Zmiany dotyczyły zwiększenia dotacji celowych dla jednostek spoza sektora finansów publicznych oraz uruchomienia środków na panele fotowoltaiczne dla straży pożarnej.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Zmiany obejmowały aktualizację prognozy finansowej w związku z przyjętymi uchwałami budżetowymi.
Uchwała dotycząca zadań w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych została przyjęta jednogłośnie. Określono wysokość środków przeznaczonych na te zadania.
Dyrektor PCPR przedstawił sprawozdanie dotyczące działalności instytucji oraz omówił wyniki realizacji strategii pomocy społecznej. Podkreślono wzrost liczby dzieci w pieczy zastępczej oraz działania podejmowane w zakresie rehabilitacji i wsparcia osób niepełnosprawnych.
Dyrektor PCPR przedstawił realizację programu, skupiając się na rehabilitacji społecznej oraz zawodowej osób niepełnosprawnych. Podkreślono znaczenie wsparcia i dostępności do różnych form pomocy.
Sprawozdanie zostało omówione, a jego realizacja została oceniona pozytywnie. Wskazano na konieczność kontynuacji działań w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych.
Nie zgłoszono interpelacji ani zapytań.
Radna Beata Chmielewska złożyła oświadczenie dotyczące sytuacji lokatorskiej, wskazując na problemy związane z najmem lokali przez nauczycieli przechodzących na emeryturę. Zarząd Powiatu odpowiedział na oświadczenie, podkreślając, że postępuje zgodnie z prawem. W dyskusji padły różne opinie na temat sytuacji lokatorów oraz działań zarządu.
Na zakończenie posiedzenia przypomniano o obowiązkach radnych oraz złożeniu oświadczeń majątkowych do końca kwietnia 2025 r.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.